wz

ZDROJE & LITERATURA:

Použitá literatura a publikace do Vaší knihovničky:

Chtěli byste se dozvědět o plemeni co nejvíce? Nevíte, kde hledat informace? Zajímá Vás, odkud čerpají autoři webu? Uvídme zde několik publikací, které by rozhodně neměly chybět ve Vaší knihovně.

Autor Název

     Iris Comb

     Rough Collie Records (1997)
     Iris Comb, Dareen Bridge, Pat Hutchinson
     Iris Comb, Pat Hutchinson
     Ada L. Bishop      All About The Collie / Alles über den Collie (1971/1989)
     Eva-Maria Vogeler      Collie und Sheltie (1984)
     Eva-Maria Krämer      Collie Lang- und Kurzhaar
     Eva Maria Krämer      Collie Revue (od 1977)
     Audrey A.Chatfield & comp.      Collie Handbook International
     Jarmila Křečková      Máte doma psa? / Kólia a Vy

Brožura,která vyšla na Vánoce 2003

Brožovaná publikace obsahující spousty obrázků. Jednoduše čtivé kapitoly například o tématech: původ plemene, kolie a králové, kolie a módní trendy, kolie jako literární hrdinové, kolie v alternativních rolích... Pro závěr knihy byly vybrány i fotky kolie z českého chovu!

Cena - £15.00 + poštovné /+postage/; Objednávky: přímo u autorky I.Combe na níže uvedené adrese: e-mail: kcollies@ntlworld.com; web: www.roughcolliesofdistinction.com

A soft-backed handbook, incorporating numerous imagies. Easy read sections include: A resume of the breed´s origins, Royal connections, Rough Collies and Fashion, Rough Collies as literary heroes, Rough Collies in alternative roles.

nahoru


The Rough Collies of Distinction (2001)

odkazy na stránky v originále - angličtině:
HOME  |  DETAIL   REVIEWS |  IMAGE REPRODUCTION

O autorech:

  • Iris Combe

Iris Power se narodila 23 června 1914. Její rodiče vlastnili 700 akrový statek v Glencairnském opatství (Glencairn Abbey), Lismore, Co. Waterford v Eire. Iris byla vychovávána v Irsku a - jak sama říká - dostalo se jí příliš malého vzdělání, než aby se učila mluvit spisovně! Když jí bylo šestnáct let, přestěhovala se se svou matkou do Londýna a protože neměla ani akademickou kvalifikaci, ani peníze, našla si práci v  Knightsbridge café do té doby, než si získala zaměstnání jako manekýna pro dvorní krejčovou, Jays z  Oxford Street.

Během druhé světové války, když Iris obdržela své povolávací papíry, byla poslána do správy stravování u novin 'Daily Mirror' na Fleet Street a odtud postoupila do vedení závodních kantýn pro muniční dělníky v anglickém středozemí (English Midlands). Její šedesátileté spojení s koliemi začalo právě v tomto období a následována válkou si vzala Toma Comba, kapitána  Grenadierské Gardy. Vlastnili malou farmu a tržiště v Colchesteru a ve volném čase se Iris účastnila instruktorských kurzů v místním kynologickém klubu a posléze při místních slavnostech prováděla ukázky se svými pracovními koliemi.

Jeden rok Iris navštívila Suffolkskou výstavu a zamilovala se do feny dlouhosrsté kolie Clayswood Debutante (Posy), kterou později koupila od  Mrs Wheldon. Posy porodila Irisina prvního šampiona (Debs Happy Marquis, po  Shencoln Happy Wanderer, maj. Mrs Colman). Od té doby, co se zúčastnila tažení, přibyl jí jak Ch.Corviross Silver Joy (po Clayswood Don Nicholas a Champion Crosstalk Silver Belle) tak jeho potomci Ch. Tilehouse Tonto a Ch. Tilehouse Thistle (po Ch Lowerpark Black Buccaneer).           

                                            
Champion Corviross Silver Joy                Ch. Tilehouse Thistle &  Tonto jako mladá štěňata

V polovině šedesátých let si Iris zakoupila krátkosrstou kolii Robec Ramora, Peterblue-bred trikolorní fenu. V roce 1971 měla Ramora s Champion Selskars Blue Tarn vrh 9 štěňat, který čítal i blue merle psa, později Ch. Tilehouse Patrick, vynikajícího psa-stopaře a  vítěze  21 Challenge Certificatů (CC).

Champion Tilehouse Patrick 21CC's

S pěti championy z Tilehouse ve dvou plemenech, podlehla Iris další výzvě a vrátila se ke své první lásce, k border kolii. Bylo to v období, kdy Kennell Club procházel procesem uznání tohoto plemene jako plemene výstavního a po četných úvahách si Iris koupila  kompatibilní chovný pár, který hned ve svém prvním vrhu splodil Tilehouse Cassius.  Po přestěhování na Cambridgeské hrabství a po té, co se zhoršil manželův zdravotní stav, vzdala se Iris chovu i vystavování a tak se Cassius dostal k Joyce Collisové a Felixovi Cosme, kteří ho následně dovedli k jeho titulům. Show Champion Tilehouse Cassius of Beagold se stal vůbec prvním show-championem plemene border kolie ve Velké Británii.

                                                                                 Show Champion Tilehouse Cassius of Beagold
Potřeba plnit další poslání, obrátila se Itis zpět ke své sběratelské vášni: sbírala  knížky, obrázky, fotografie, výstřižky z novin a mnohé další poznámky, které se týkaly pasteveckých psů a tím začlo jejich vyhodnocování materiálů pro její první knížku.*

Iris posuzovala mnohokrát svá tři oblíbená plemena a přijímala pozvání křížem krážem po celé Evropě, jakož i do Austrálie a na Nový Zéland a měla tu čest posuzovat dlouhosrsté a krátkosrsté kolie na Cruftově výstavě v roce 1990 a 1994. Cruftova výstava v roce 1990 zanechává u Iris něžné vzpomínky nejen proto, že posuzovala dvě nejpočetnější přihlášená plemena na výstavě, ale rovněž i proto, že to bylo naposledy, kdy se Cruftova výstava konala v Londýně a bylo to také naposled, kdy pouze jeden rozhodčí úřadoval u plemene.

Po letech  měla Iris tu čest, stát se prezidentkou Southern Border Collie Clubu; viceprezidentkou Smooth Collie Club of GB; členkou London Collie Club a International Sheepdog Society; a zakládající členkou East Anglian Collie Association.

Iris a Pat v současné době pracují na nové knize o plemeni Rough Collie,  tentokrát s důrazem na sociální aspekty plemene. 'The Rough Collie in Society' bude doufejme připravena k distribuci o letošních vánocích a bude jako nadílka v punčoše od Ježíška.

  
            Iris s věrným společníkem Karibuni Chickadee        

*Knihy od Iris Combe:

Collies Yesterday and Today,  1972
Border Collies, 1978  (Faber & Faber)
Champions’ Parade 1975-1980 - Rough & Smooth Collies in Europe, 1984
Champions' Parade 1980-85 (written in conjunction with Tonny Heij)
Showing and Judging The Rough Collie
Shepherds, Sheep & Sheepdog, 1983 (Dalesman)
Herding Dogs - Their Origins & Development in Britain, 1987 (Faber & Faber)
The Smooth Collie - a Family Dog, 1992 (Roffe)
Border Collies - an Owner’s Companion, 1993 (Crowood Press)
Rough Collie Records, 1997 (TFH Kingdom Books)
Rough Collies of Distinction, 2001 (co-authors Dareen Bridge &
Pat Hutchinson)
The Rough Collie in Society,2003 by Iris Combe & Pat Hutchinson
*vyšla o vánocích 2003*

  •  Dareen Bridge

Dareenina milostná zápletka s dlouhosrstými koliemi se roznítila v roce 1975, a to s příchodem tříletého blue merle kolie, Acorus Blue Anemone (Emma), do jejich domu na Saddleworth moors. Tato skutečnost byla inspirací pro vznik chovatelského affixu Emmsmoor.

Clayswood Silver Coronet byl prvním, který měl tu čest nést jméno 'Emmsmoor' a fena Emmsmoor Lady Amelia, pocházející z prvního vrhu kennelu v roce 1981, se stala fenou, která stojí za všemi koliemi Emmsmoor.

 

Dareenin zájem o genealogii psů a historii plemene pramenila z touhy zjistit  co nejvíce o svých vlastních koliích a její pátrání bylo  vyzdviženo získáním plemenné knihy  Kennel Clubu  a archívu plemene Rough Collie a jeho doplňující paměti z období let 1925 až 1979. Toto vydráždilo její chuť do dalšího a dnes uchovávají  Emmsmoorské knihovny  impozantní sbírky veškeré literatury, která se týká plemene.

                                                    
Aktivně tvořila články pro Yorkshirský Collie Club’s - jeho výroční Handbooky a do 'International Collie Handbooku’, který vydávala paní Audrey Chatfield přispívala mnoha články a doplňovala mnoho rodokmenů i ‘mezinárodních rodokmenů dlouhosrstých kolií’. Je velice vyhledávána koliími nadšenci z celého světa, pravidelně přispívá do periodik jako jsou ‘Collie World’ (handbook v ruském jazyce, který je vydáván Fauna Collie Clubem v Moskvě) a ‘Collie Bridge’. Byla rovněž zahrnuta do tvorby publikací k výročí chovatelského klubu, včetně knihy "Smooth Collie Champions", která vyšla v roce 2003 jako součást oslav Zlatého výročí chovatelského klubu.

Protože pro paní Iris Comb poskytuje již léta mnohé genealogické informace, staly se tak  ještě spolu s Pat Hutchinson autorským týmem pro knihu 'Rough Collies of Distinction' (Dlouhostrsté kolie v rozdílech). Ta byla uvedena na Cruftově výstavě v roce 2001 a tato superkniha je ověnčena fantastickými recenzemi a je rozesílána do celého světa.

  •  Pat Hutchinson

Do Patina života přišla dlouhosrstá kolie v roce  1978, pak následovalo sedmileté období v Keni, kam spolu se dvěma syny následovala svého manžela. Fena jménem ‘Shearcliffe Baroness’ byla první z mnoha kolií, které měly u svého jména affix ‘Karibuni’; tato chovatelská stanice byla registrována krátce po jejím příjezdu (ve svahilštině toto slovo znamená ‘Welcome’ - vítejte).


        
Karibuni Storm Petrel & dcera
         Karibuni Nightingale

 

Od té doby se vždy maximálně čtyři kolie dělily s rodinou jejich dům v Cambridgeském hrabství, každý rok byl odchován jeden vrh, aby krevní linie měla pokračování. Ačkoli měla  Mara dva vrhy, byla až Westlynns Cinderella at Karibuni, asi tak o čtyři roky později, kdo byla pověřena založením současných psů.

Pat odchovala dva rezervní vítěze Challenge Certificate: Karibuni  Lammergeier a Karibuni Jezebel at Pampardour. Od roku 1982 je rozhodčí pro plemena kolie dlouhosrstá, kolie krátkosrstá, border kolie a šeltie a do budoucna se těší na posuzování dlouhosrstých kolií při udílení Rough Collie Challenge Certificate. Byla  členkou výboru na  Huntingdon Canine Society; tajemnicí pro East Anglian Collie Association (1985 – 1997), a bylo jí ctí, stát se navrženou čestnou členkou tohoto klubu v roce millenia. Pat a její manžel Don pravidelně podporují International Collie Society , která pořádá své výroční konference a setkání v takových lokalitách jako jsou Belgie, Irsko, Německo, Maďarsko, Izrael, Lucembursko, Norsko, Portugalsko a UK. V dubnu 2004 se bude, díky nadšenému souhlasu  Collie Club of America  , konat pod jeho záštitou setkání ICS.

    

Karibuni Lammergeier Res. CC.

 

Po náročném pátrání a rozsáhlé diskuzi s mladým mužem, Markem Howlettem, který měl za úkol knihu vydat a vytisknout, byla ‘Rough Collies of Distinction’ v květnu  2001 připravena nastoupit svou raketovou dráhu.

O dva roky později  znovu spolupracují  Pat a Iris na tvorbě další knížky o dlouhosrstých koliích, která vychází na vánoce 2003. 'The Rough Collie in Society' byla tvořena z jiného úhlu pohledu a má oslovit mnohem širší publikum. Obsahuje úchvatný vývoj od pracovních kolií přes průvodce sofistikovaných dam, módní doplňky, literární hrdiny, užitkové psy až po věrné,  oddané rodinné miláčky.

nahoru


Planeta Rough © 2003 - 2010
CZ Collie - Portal

 

•  Fórum  •  Kontakt & poděkování  •  Literatura  •  Odkazy  •  Suvenýry   GuestBook  
•  Aktuálně  •  Collie Rough  •  CZ Collies  •  SHOW Collie  •  Collie TIP & ARCHIV    Galerie 

Graphic Design by Round the Bend Wizards & Vili.K

footer image footer image